Los zapisany w gwiazdach

Bohaterowie książki Johna Greena mają powody do pomstowania na los. To ludzie młodzi, doświadczeni piętnem choroby. Gwiazd naszych wina pozornie może się wydawać kolejną książką o trudach radzenia sobie z tym, co wydaje się niepojęte. Nieuleczalna choroba to hasło przerażające zdrowych ludzi. A jednak Hazel i jej przyjaciele biorą życie za bary. Wiedzą, że prawdopodobnie nie mają zbyt wiele czasu, ale nie pozwalają by ta perspektywa ich przygniotła. Przeciwnie, starają się wykorzystać każdy dzień. Po prostu żyją. A z uwagi na swój młodzieńczy wiek przeżywają trudy okresu dojrzewania, zakochują się i nawiązują wielkie przyjaźnie.

 

Trudny temat

Człowiek to jedyna istota świadoma swojej śmiertelności. Uporanie się z tym faktem jednych wpędza w nałóg lub skłania do innych form destrukcyjnego zachowania, w najlepszym razie prowadzi do kojącego wyparcia. Główna bohaterka książki Gwiazd naszych wina nie może sobie pozwolić na zapomnienie. Jest już w czwartym stadium choroby i zdaje sobie sprawę ze swojego stanu. O chorobie Hazel ciągle przypomina też butla z tlenem, bez której nie może ruszyć się nawet na krok. Wszystko to sprawia, że historia tej postaci mogłaby stać się bardzo przejmująca. A nawet depresyjna. John Green na to nie pozwolił. Swoich bohaterów pokazał nie tylko przez pryzmat ich zmagań. Udowodnił, że są tacy, jak wiele innych osób. Mają swoje małe codzienne sukcesy, zmagają się z problemami i starają się iść do przodu. Pisanie o chorobie w terminalnym stadium nie jest łatwe. Wiele osób boi się nawet rozmawiać na ten temat. Oswojenie go bywa jednak pomocne, także w przypadku młodych osób.

 

Wzruszać jak John Green

Niewielu pisarzy potrafi pisać o tak poważnej tematyce bez popadania w przesadę. Tę ostatnią czytelnik szybko wyczuje, może nawet zniechęcić się do dalszego czytania. Gwiazd naszych wina to powieść napisana szczerze. Bez patosu, bez nadmiernego wylewania żali. Pokazuje trudy choroby, a także niemożność zrozumienia dlaczego dotyka ona tak młodych ludzi. Książka wzrusza do łez, często w zupełnie niespodziewanych momentach. Johnowi Greenowi udało się przedstawić wiarygodną historię, przy okazji umieszczających w niej interesujące postacie. Choć na pierwszy rzut oka pozycja ta wydaje się mieć typowo młodzieżowy charakter, spokojnie mogą sięgnąć po nią również rodzice i dziadkowie. Dla całej rodziny lektura tej książki może stanowić okazję do rozmowy o śmiertelności. Choć trudna, bywa ona bardzo wyzwalająca. Pomoże uporać się z niejedną traumą, pokazując że najtrudniejsze momenty życia przynoszą czasami coś dobrego. W przypadku Hazel byli to jej przyjaciele.

 

Księgarnia internetowa – wiele zalet w jednym miejscu

Wśród wielu sklepów internetowych największą popularnością niepodzielnie cieszą się księgarnie internetowe. Kupowanie książek w internecie jest bardzo korzystne oraz praktyczne. Najczęściej bardziej ufamy takim sklepom z uwagi, że nie ma zazwyczaj konieczności fizycznego zapoznania się z wyglądem książki przed jej zakupem- interesuje nas wyłącznie jej treść. W dalszym ciągu jednak istnieją ludzie, którzy preferują kupowanie książek w sklepach stacjonarnych. Oczywiście nie ma w tym nic złego. Trzeba przy tym uzmysłowić sobie, że jest to w dzisiejszych czasach niepraktyczne i o ile nie mamy księgarni po drodze, nadkładamy czasu, który możemy przeznaczyć na coś zupełnie innego.

Proste kupowanie książek w internecie

Kupowanie książek w internecie jest o wiele prostsze. Przede wszystkim nie trzeba szukać odpowiedniego działu i przeszukiwać całych regałów, w których książki ułożone są według różnych kryteriów. Wpisujemy po prostu w wyszukiwarce interesujący nas tytuł i zasadniczo od zakupu dzielą nas sekundy. Jeżeli nie szukamy niczego konkretnego- książki podzielone są na kategorie, w których najczęściej znajdują się najbardziej polecane pozycje, a więc od razu mamy przed sobą rekomendację innych czytelników. W księgarni internetowej najczęściej funkcjonuje także system komentarzy, dlatego przy każdej książce dowiemy się co sądzą o niej czytelnicy, którzy książkę już przeczytali.

W przypadku księgarni internetowej odpadają problemy typowe dla księgarni stacjonarnych- nie musimy obawiać się, że w danej sieci nie ma książek danego wydawnictwa. Nie musimy także sprawdzać, czy dana pozycja dostępna jest w danej księgarni. Należy tu wskazać, że często zdarza się, iż jeżeli chcemy zakupić daną książkę, trzeba ją do księgarni zamówić. Czemu więc nie ominąć tego etapu i nie zamówić jej od razu do domu?

 

Ogromna ilość zalet

Księgarnia internetowa wygrywa w starciu z tradycyjną. W przypadku książek z małym nakładem mamy o wiele większą pewność, że dostaniemy daną pozycję. Co więcej, najprawdopodobniej będzie ona także  w lepszej cenie. Pamiętajmy o tym, że w księgarni internetowej o wiele łatwiej o promocje. Tyczy się to zarówno bestsellerów jak i książek dopiero wchodzących na rynek albo mniej popularnych. Często też kupując pakiety książek możemy liczyć na zniżkę. Księgarnia internetowe to także ogromna oszczędność czasu. Nie musimy wybierać się na poszukiwania. Książka zostanie dostarczona do naszych rąk, w najgorszym wypadku będziemy musieli wybrać się po nią do paczkomatu lub na pocztę. Obiektywnie rzecz biorąc, zakupy książek w internecie są zbyt praktyczne, by z nich rezygnować na rzecz tradycyjnych metod.

Igrzyska Śmierci jako dystopia młodzieżowa, która odświeżyła gatunek

Igrzyska śmierci Suzanne Collins to jedna z najpopularniejszych dystopii młodzieżowych w literaturze światowej. Cykl ten, na który składają się takie części jak „Igrzyska śmierci”, „W pierścieniu ognia” i „Kosogłos” opowiada historię o państwie zwanym Panem, w którym przed laty doszło do buntu. Rebelia została zażegnana, trzynasty dystrykt został pogrzebany, a obecnie swoisty dyktator – prezydent Snow sprawuje w kraju władzę. Aby siać postrach wśród ludzi i nie dopuścić do ponownego buntu w państwie, organizowane są tak zwane Głodowe Igrzyska Śmierci, do których zostają wytypowani młodzi ludzie parami – chłopak i dziewczyna z każdego z dystryktów. Kiedy wszystkie pary trafiają na arenę, gra toczy się do momentu aż zostanie ostatnia żywa osoba, która zachowa życie oraz otrzyma dozgonne zaplecze finansowe i sławę. Jednak na arenie aby przeżyć trzeba będzie dopuszczać się morderstw na innych ludziach, aby ocalić siebie. Grozy dopełnia fakt, że cały kraj śledzi wydarzenia, które rozgrywają się na arenie, jak swoiste show telewizyjne na śmierć i życie. Główną bohaterką tej serii jest kilkunastoletnia Katniss Everdeen, która zgłosiła się dobrowolnie, aby zastąpić swoją młodszą siostrę, wytypowaną do udziału w Igrzyskach. Katniss jest bohaterką, która podczas zmagań na arenie przechodzi swoistą przemianę, aby stać się nowym głosem rebelii w walce o wolne państwo.

Każdy czytelnik znajdzie w tej serii coś dla siebie

Czytelnicy pokochali tę serię przede wszystkim za wartką akcję, niesamowite i niespodziewane zwroty, klimat i napięcie jakie buduje autorka w poszczególnych scenach. Doceniono także bohaterów, z którymi wielu się zżyło i kibicowało im na arenie. Fani wątków romantycznych także znajdą tutaj coś dla siebie, a główna bohaterka będzie musiała będzie musiała podjąć trudne, sercowe decyzje. Suzanne Collins powracając do dystopii w wersji młodzieżowej nadała nieco świeżości temu gatunkowi i sprawiła, że w kolejnych latach twórcy zainspirowani historią Igrzysk Śmierci również zapragnęli kreować podobne fabuły. Na podstawie cyklu książkowego powstała także seria filmów z Jennifer Lawrence i Liam Hemsworthem. Filmy przyniosły jeszcze większą popularność powieściom Collins, a sama autorka zapowiedziała już powrót do świata Panem i stworzenie prequela, dziejącego się przed wydarzeniami opisanymi w trylogii Igrzysk. Chociaż seria ukazała się na rynku wydawniczym ponad dziesięć lat temu, to nadal cieszy się niemalejącą popularnością, a kolejni nastolatkowie zaczytują się w twórczości autorki.